Ma az egyik kedvenc növényemről a levenduláról fogok írni. Imádom:-)
A levendula szó a latin lavare (mosni) vagy a livere (kékes színű) szóból ered.
A levendula az árvácskafélék családjába tartozik. Összesen 39 fajtáját ismerjük. Európába a rómaiak hozták be. Felhasználási módjai: dísznövény, fűszer és illóolaj. Egyik legismertebb fajtája a közönséges levendula. Magyarországon először az 1920-as évek közepén Bittera Gyula (gyógynövényszakértő) telepítette az első levendula ültetvényt, amit Franciaországból hozott. Addig csak a középkori kolostorkertekből ismerték. Nálunk már télálló növény, de eredetileg a mediterrán flórához tartozik.
Illóolaját a leveleken található finom kis szőrökből nyerik ki. Ennek fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása van. Amit először az I. Világháborúban használták a kórházakban. A közönséges levendula illóolaj édeskés illatú, ami kenőcsök, krémek és parfümök alkotórésze. Az aromaterápiában is használják (feszültségoldó,idegerősítő, nyugtató hatású; enyhíti a fejfájást és a depresszív kedélyállapotot). Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat (asztmások így ne használják). Nyugtatja a pattanásos, gyulladt bőrt. Ezenkívül még jót tesz az ekcémás, pikkelysömörös bőrnek, de a napozás utáni esetlegesen leéget bőrt is nyugtatja. A zsíros és korpás hajra is kiváló hatással van. A szív és érrendszeri panaszokra is jó hatással van (például: alacsony vérnyomás). Az illóolaj használata nem ajánlott terhes és szoptató nőknek, mert hatásai még nem teljesen ismertek. Használatára a serdülőkor előtti és serdülő fiúknál is figyelni kell mert esetlegesen mellnagyobbodást okozhat. Esetleges bőrirritáció is felléphet.
A levendula különböző fűszerekben is megtalálható, mint például a provance fűszerkeverékben.
Virágainak színe kék vagy lila, de a vadon élő fajoknál előfordul feketés lila és a sárga színű is. A virágok nektárjából jó minőségű méz készíthető. Virágjait kandírozni is lehet. A levendulavirágokkal töltött kis párnácskák segítik az alvást és az ellazulást. Ezeket ha ruhák közé tesszük, akkor elűzhetjük a molyokat a ruhásszekrényből.
Legjobban a száraz, napsütötte, jó vízelvezetésű, homokos vagy kavicsos talajon fejlődnek. Évelő növény. A levendulát legjobban magról lehet szaporítani, amit ősszel kell elültetni, tavasszal pedig palántázni, majd pedig véglegesen kiültetni. Ezek a folyamatok eltarthatnak egy-két évig. De végül egyetlen levendulamagból egy egész bokor fejlődik ki (több éven keresztül). Ezek a levendulabokrok akár 20-25évig is elélhetnek. Nem csak magról lehet szaporítani, hanem például tőosztással is. A szabadgyökerű levendulapalánta kora tavasszal vagy késő ősszel ültethető, míg a konténeres levendulapalánta fagymentes időben bármikor.
Levendulás szép napot:-)
Ági